Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Sajtfondü

 

Válogasson készleteink közül (-> készlet)
vagy
állítsa össze annak minden darabját saját ízlése szerint (-> edény).

  1. Eredete 
  2. Mire van szükségünk a sajtfondüzéshez?
  3. A sajtfondü készítése lépésről lépésre 
  4. Mit mártsunk bele az olvadt sajtba?
  5. Hogyan vigyázzunk arra, hogy ne égjen oda a sajt?
  6. Mit igyunk mellé?

 

 

1. Eredete:

A „fondue” Svájc francia régiójából származik és azt jelenti, hogy olvasztott. Télen, amikor már kevés volt a természetben megtalálható táplálék, az ott élő hegyi pásztorok főként tejet, sajtot és kenyeret fogyasztottak. A svájciak már a 19. század közepén rájöttek, hogy nincs is annál jobb egy hideg téli napon, mint forró, folyékony sajtba friss kenyeret mártogatni. Ahhoz, hogy a sajt ne legyen túl sűrű, száraz fehérborral öntötték fel és megbolondították egy kis cseresznyepálinkával is.

Manapság már a kenyéren kívül különböző zöldségeket/gyümölcsöket, mint például koktélparadicsomot, szőlőt vagy almát is belemártanak a sárgán olvadozó sajtba. Ehhez az ételhez pedig tökéletesen illik egy-két pohár száraz fehérbor vagy pár kupica pálinka.

Hazánkban is egyre többen hódolnak a sajtfogyasztás élvezetének, és kedvelik a különleges sajtokat, azonban a mártogatós formáját kevésbé ismerjük. A fondüzés egy igazi közösségi élmény barátokkal, családtagokkal egyaránt. Nem kell hozzá órákon át főzni/sütni és mégis egy páratlan gasztronómiai élményt biztosít, hiszen kevés hozzávalóból autentikus svájci estét lehet tartani saját otthonunkban. 

 

2. Mire van szükségünk a sajtfondüzéshez?

A legfontosabb természetesen a jó sajtkeverék, de szükségünk lesz egy komplett fondükészletre is, ami 3 fő részből áll: edény, rezsó és villa. Ezeket kiválaszthatjuk külön-külön a saját ízlésünknek megfelelően vagy válogathatunk előre összeállított készletek közül is.

 

3. A sajtfondü elkészítése lépésről lépésre:

A sajtfondü elkészítése nem igényel különösebb tudást, elég a jó kedv és a jó alapanyag. Ha már megvettük a készletet és a sajtot, akkor már csak a mártogatnivalókat kell beszereznünk.

  1. A mártogatnivalók előkészítése:
    Kockázzuk fel a kenyeret vagy bagettet körülbelül 3x3 cm-es kockákra (falatnyi darabokra).
    Mossuk meg a zöldségeket/gyümölcsöket és azokat is (amennyiben szükséges, pl.: alma) kockázzuk fel. Egyből tálalhatjuk a falatkákat különböző tányérokra/tálkákba.
  2. A sajt előkészítése:
    Egy étkezéshez fejenként körülbelül 200 g sajttal számoljunk, ha főételként fogyasztjuk. Feleannyival, ha előételként. 
    Ízlés szerint félbevághatunk 1-2 fokhagymagerezdet, és bedörzsölhetjük vele az edényt. Ezután már nincs is szükség a gerezdekre, a sajt kellemesen átveszi majd a fokhagyma ízét és nem kell később kerülgetni a darabokat.
    Tegyük bele a fondüedénybe a sajtkeveréket és közepes lángon, fakanalunkkal 8-ast formálva folyamatosan kevergessük, míg egynemű nem lesz. Nem kell felforralni, amint elolvadt benne a sajt, mehet is a rezsóra (kerámiaedény esetén gáztűzhelyen mindig használjon hőelosztó alátétet). A fondüsajt nem melegedhet fel 135 °C fölé, különben a kazeinek denaturálódnak, és a sajt "szétesik".
    sajt már magában nagyon karakteres ízű, tartalmaz bort és cseresznyepálinkát is, így nem igényel különösebb fűszerezést, azonban természetesen fel lehet dobni egy kis borssal vagy csilivel a végén belekeverve.
  3. A rezsó begyújtása:
    A rezsót elég akkor begyújtani, amikor már megfelelő a sajtunk. Célszerűbb hosszú szárú gyufával, vagy gázgyújtóval begyújtani a pasztát. Az intenzitást a lyukakkal lehet szabályozni. Fontos, hogy kis lángon tartsuk melegen, különben odaéghet. Néha keverjük meg ellenőrzésként.
  4. Kezdődhet a mártogatás:
    Szúrjunk fel a villánkra 1 kenyérkockát, mártsuk bele a sajtba, majd kicsit megforgatva villánkat csepegtessük le a felesleget az edény felett, és már ehetjük is. Pillanatok alatt lehűl annyira, hogy a szánkba vehessük az ínycsiklandó falatkát.

FONTOS: Gyakran keverjük meg a mártogatnivalókkal a sajtot 8-asokat formálva, az edény alját is érintve, ezzel megelőzve azt, hogy odaégjen a sajt. Figyeljünk, hogy ne a villával karcoljuk végig az edény alját, hanem a kenyérrel érintsük azt.

 

4. Mit mártsunk bele az olvadt sajtba?

A svájciak hagyományosan csak kenyeret mártanak a sajtba, azonban mással is finom a sajtjuk. Egyetlen szabály van: minden megengedett, ami ízlik!

Íme pár ötlet:

Kenyérfélék Zöldségek

magos kenyér

olívás ciabatta

aszalt paradicsomos ciabatta

bagett

friss puha fehérkenyér

burgonyás cipó

koktélparadicsom

enyhén párolt brokkoli

répa

grillezett gombafejek

karalábé

Húsos mártogatni valók Gyümölcsök

főtt sonkakocka

pirított szalonnakocka

sült gomba sonkába tekerve

ananász sonkába tekerve

hússal töltött tortellini (enyhén sós vízben megfőzve)

szőlő

alma

körte

füge

 Eressze el fantáziáját!

 

5. Hogyan vigyázzunk arra, hogy ne égjen oda a sajt?

Kerámiaedény esetén mindig érdemes használni egy fém hőelosztó alátétet, ami segít abban, hogy ne égjen le egy pontban a sajt. Amennyiben gáztűzhelye van, ezt érdemes már a sajt megolvasztásakor is használni. Közepes lángon melegítsük fel a sajtot a tűzhelyen és közben rajzoljunk 8-asokat a fakanállal. Nem kell forralni a sajtot. Készen van, amint elérte folyékony állagát. A rezsóra téve a spirituszégőn lévő lyukakkal lehet szabályozni az intenzitást. Ha sűrűsödni kezd a sajt, akkor elkezdett kihűlni és érdemes nagyobb lángra állítani. Ha viszont elkezd forrni, vegye kisebb lángra, mert odaéghet az alja. A mártogatások alkalmával pedig néha rajzoljunk pár 8-ast villánkkal, hogy megkeverjük a sajtot. Ne szúrjuk teljesen át a mártogatni valókat, mert akkor az edény alját összekarcolja a kilógó villa hegye.
A legvégén, ha egy kevés sajt aranybarnán odapirult az edény aljára, egy fakanál segítségével kiszedve nagyon finom sajtchips-et is ehetünk. A németek ezt Grossmutter-nek (nagymamának) hívják, a franciák pedig La Religieuse-nek (az apácának).
Egy másik leh
etőség: verjünk fel villával 2-3 tojást egy tálban, majd az edény alján maradt, enyhén odapirult sajtra öntsük rá és a rezsó felett fakanállal kevergetve készítsünk belőle egy mennyei sajtos rántottát.

 

6. Mit igyunk mellé?

A sajtfondühöz leginkább a száraz fehérbor illik. Vörösbort ritkán isznak mellé, abból is inkább a gyümölcsösebb, kevésbé testes, alacsony savtartalmút. Röviditalként előtte, vagy étkezés közben, koccinthatunk a hagyományhoz híven cseresznyepálinkával, vagy más gyümölcspálinkával, grappával, esetleg szilvalikőrrel. Ezen alkohol tartalmú italok mind elősegítik a sok sajt megemésztését.
Alkoholmentes italok közül a könnyű emésztés érdekében fekete teát, hideg 100%-os almalevet vagy almafröccsöt ajánlunk.

Az oldal tetejére